Konsekwencją spożycia dużej ilości pokarmu, zwłaszcza bogatego w tłuszcze i węglowodany, może być nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Gdy towarzyszy temu dodatkowo odbijanie i cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do jamy ustnej, jesteśmy pewni, że dopadła nas zgaga. Szczęśliwy ten, kto nie zna tego uczucia.
Przyczyną zgagi oprócz przejedzenia się drażniącym żołądek pokarmem może być także ucisk jamy brzusznej, do którego dochodzi często u osób otyłych i u kobiet w ciąży. Przewlekle dokuczająca zgaga jest chorobą i może mieć związek z refluksem żołądkowo-jelitowym. Na szczęście istnieje wiele preparatów, które eliminują problem zgagi. Ranitydyna obecna w preparacie Ranigast Max hamuje wydzielanie kwasu solnego, zarówno w fazie spoczynkowej, jak i po stymulacji pokarmem. Wystarczy zastosować jedną tabletkę dziennie, by na 12 godzin zmniejszyć wydzielanie kwasu solnego w żołądku. W przypadku nieskuteczności ranitydyny, można sięgnąć po silniejsze środki tzw. inhibitory pompy protonowej. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się szeroko reklamowane i polecane preparaty: Bioprazol Bio czy Controloc Control. Zawarte w nich odpowiednio omepazol i pantoprazol blokują wydzielanie kwasu solnego nawet do 24 h. Zażycie 1 kapsułki na 30 minut przed pierwszym posiłkiem ochroni nasz żołądek na cały dzień. Najszybciej, ale jednocześnie najkrócej działającymi lekami pomocnymi w zwalczeniu zgagi są środki neutralizujące kwas solny tzw. antacida. Ich mechanizm działania polega na chemicznym zobojętnieniu wydzielonego przez komórki okładzinowe kwasu solnego. Preparaty te zawierają związki sodu, wapnia, magnezu czy glinu. Występują w kilku różnych postaciach farmaceutycznych leków takich jak: tabletki do ssania, mleczko do picia czy zawiesina doustna. Niektóre z nich mogą być stosowane u kobiet w ciąży. Należą do nich Gaviscon o smaku mięty czy Rennie. Warto zwrócić uwagę na interakcje innych leków z środkami zobojętniającymi. Preparaty te upośledzają wchłanianie wielu leków, m. in. antybiotyków takich jak tertacykliny, fluorochinolonów, preparatów żelaza czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Aby uniknąć nieprawidłowości, dobrym rozwiązaniem będzie przyjmowanie środków zobojętniających nie wcześniej niż 2h po zażyciu innych leków.
Najlepszą metodą na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości jest profilaktyka: częstsze jedzenie mniejszych porcji posiłków, unikanie ostro przyprawionych dań, rezygnacja z używek takich jak papierosy, kawa czy alkohol. Pamiętajmy, że sporadycznie występująca zgaga może dopaść każdego, natomiast gdy pojawia się ona regularnie - zgłośmy się do lekarza po konsultacje. Być może niezbędne będzie wykonanie kilku badań, by wykluczyć inne choroby. |